Tworzywa sztuczne, w tym folie są obecne niemal w każdym aspekcie naszego życia. To właśnie z nich powstają torby zakupowe, woreczki spożywcze oraz worki na śmieci powszechnie używane w gospodarstwach domowych, a także rozmaite opakowania, wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Wśród wielu typów folii warto zwrócić uwagę na folię koekstrudowaną. Sprawdźmy zatem, z czego ona powstaje, jakie ma własności i gdzie jest stosowana?
Co to jest folia koekstrudowana?
Folia koekstrudowana, inaczej nazywana również folią wielowarstwową to produkt, który powstaje z kilku warstw folii o odmiennych właściwościach. W procesie koekstruzji następuje połączenie folii różniących się od siebie budową, strukturą, a nawet przeznaczeniem. W rezultacie prowadzi to do stworzenia folii o bardzo dobrych parametrach technicznych. Takie folie wyróżniają się dużą elastycznością oraz wytrzymałością mechaniczną, przy jednoczesnym zachowaniu grubości porównywalnej z foliami jednowarstwowymi.
Przy produkcji folii koekstrudowanej, oferowanej przez firmę FOL-PLAST ZAWADKA, możliwe jest wykorzystanie tworzyw pochodzących z recyklingu, które stanowią wewnętrzną warstwę. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność surowca oraz energii, a to pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Z kolei zastosowanie profesjonalnych i wydajnych wytłaczarek umożliwia wytwarzanie folii będącej połączeniem różnych lub takich samych polimerów, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.
Gdzie są stosowane folie koekstrudowane?
Bardzo dobre parametry użytkowe folii koekstrudowanych, m.in. duża elastyczność, wysoka przeźroczystość i wytrzymałość mechaniczna, odporność na przepuszczanie wody oraz promieni UV, sprawiają, że są one idealnym surowcem powszechnie wykorzystywanym do produkcji wielu typów opakowań, począwszy od popularnych reklamówek i worków na śmieci, poprzez folie stosowane w magazynach, a na foliach zabezpieczających ładunki podczas transportu kończąc.
Warto również wspomnieć, że koekstrudowane folie polietylenowe typu LDPE, HDPE, a także MDPE wykazują niewrażliwość na działanie kwasów, zasad i soli. Dodatkowo, jeśli ich warstwy zewnętrzne zostaną wykonane z surowców pierwotnych, bez żadnych przeszkód i ograniczeń mogą być stosowane w przemyśle spożywczym, nawet do tak wrażliwych produktów, jak mięso czy wędliny. Jak więc widać folie wielowarstwowe to produkt o uniwersalnym zastosowaniu, a dzięki możliwości poddania go recyklingowi również przyjazny dla planety.
Witaj na portalu „nalopak.pl” – Twoim jednym źródle pełnym tematów! Jesteśmy ekspertami w dziedzinie copywritingu, dostarczającymi wartościowe i interesujące treści na najróżniejsze tematy. Przeżyj przygodę z wiedzą, podążaj za nowościami i ciesz się inspirującymi treściami na „nalopak.pl”!