Szlabany elektromechaniczne to stosunkowo proste w obsłudze urządzenia, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać, że choć katalog ich zastosowań jest dość szeroki, nie w każdym przypadku okażą się optymalnym wyborem. W tym artykule wyjaśniamy specyfikę wspomnianych szlabanów, podpowiadamy też, w jakich sytuacjach warto je zastosować.
Definicja szlabanu elektromechanicznego
Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów szlabanów automatycznych, działający dzięki energii elektrycznej. Posiada on w sobie specjalny motoreduktor, składający się z silnika oraz przekładni ślimakowej. Tak pomyślany mechanizm gwarantuje cichą pracę szlabanu, a co równie ważne, instalacja nie nadwyręży naszego budżetu. Najprostsze blokady parkingowe tego typu możemy kupić już za około 3000 zł, a bardziej skomplikowane modele nie przekraczają dwukrotności tej ceny. Ponadto nie wymagają one zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Raz na jakiś czas warto jednak zlecić przegląd okresowy, by wykryć i wyeliminować ewentualne usterki. W ten sposób zagwarantujemy sobie bezawaryjną pracę zapory przez wiele lat, nawet przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W tym miejscu należy zauważyć, że również obsługa takiego urządzenia nie powinna nastręczać problemów. Mamy bowiem do wyboru wiele możliwości sterowania rogatką, z czego najpopularniejsza to wykorzystanie dedykowanego pilota. Na uwagę zasługuje też system rozpoznający tablice rejestracyjne, który automatycznie podniesie zaporę po wykryciu zaprogramowanego pojazdu.
Gdzie sprawdzi się szlaban elektromechaniczny?
Niestety urządzenia te, oferowane między innymi przez firmę Abram z Warszawy, nie mogą być wykorzystane w każdej sytuacji. Nadają się bowiem głównie do pracy o średniej intensywności, co znacznie zawęża liczbę ewentualnych zastosowań. Możemy zainstalować je, chociażby na niewielkim parkingu, wykorzystywanym przez pracowników jednej firmy. Sprawdzą się też przy obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy urzędy. Inne popularne zastosowanie to parkingi hoteli oraz pensjonatów, by zapewnić możliwość parkowania wyłącznie gościom oraz członkom personelu. Spotkamy je również przy prywatnych posesjach, których właściciele nie życzą sobie obecności obcych samochodów. Swoje miejsce znajdują również w magazynach czy zakładach przemysłowych, o ile są to obiekty o niewielkim ruchu. W innym przypadku lepiej postawić na szlaban hydrauliczny, przeznaczony do znacznie intensywniejszej pracy.
Witaj na portalu „nalopak.pl” – Twoim jednym źródle pełnym tematów! Jesteśmy ekspertami w dziedzinie copywritingu, dostarczającymi wartościowe i interesujące treści na najróżniejsze tematy. Przeżyj przygodę z wiedzą, podążaj za nowościami i ciesz się inspirującymi treściami na „nalopak.pl”!